Novinky
18.12.2021
Ceny garnyží a dekoračních látek zatím držím, ale zdraží
Vážení a milí zákazníci, podobně jako v jiných oborech postihuje nutné zdražování i sektor garnýží a dekoračních látek. U ilen.cz ale zatím MÁTE ŠANC... číst celé
06.09.2014
Rady pro výběr záclon a závěsů
Záclony a závěsy obvykle nekupujete příliš často, navíc (pokud má být výsledek skutečně hezký) není to zrovna levná záležitost. Proto Vám přinášíme al... číst celé
14.09.2014
Jak správně zaměřit okna a montáž garnyží
Návod na zaměření oken pro záclony a závěsy: A - šířka oknaB - výška oknaC - překlad (od horního okna po strop)D - výška garnýže nad oknem (měřím... číst celé
Zobrazit všechny novinky
Léčivá energie barev

Barvy jsou živoucí zdroje sil zdraví a posilnění. Můžeme z nich získat aktivující a harmonizující energie, když máme porozumění pro jejich léčivé působení a když je správně používáme.

Fyziologický zázrak světla a barev nás obklopuje stále svým dalekosáhlým účinkem na zdraví, spokojenost a radost ze života, protože působí velmi různorodě na tělo i duši.
Barvy jsou jevy, které v člověku vyvolávají city, protože energetické vyzařování barvy je přijímáno stejně tělem, duchem i duší.
Každá buňka produkuje jemný, bioelektrický proud poněvadž je svou látkovou výměnou podrobena různým přeměnám. Tato energie přichází jednak z elektrolytů krve a lymfy a jednak z univerza – ze slunce, světla, barev.
Barvy jsou nejjemnější sluneční síly, které působí v těle léčivě. Též i člověk je barevný – vkaždé buňce jeho těla je vidět tato schopnost ve všech odstínech duhy. Kmitavá síla barev může tedy podnítit samoléčebné schopnosti těla tím, že aktivuje a harmonizuje jeho vlastní vibrace.


Vnímání barev:

Když vstoupí nevidomý do místnosti, která je studeně modrá, klesne jeho tělesná teplota. Pokud však vstoupí do červeně nebo oranžově natřené místnosti, teplota se mu zvýší, ačkoli je pokojová teplota v obou případech stejná. Je to potvrzeno experimentálně. Energetické vyzařování barvy je tedy lidským tělem vnímáno zcela jasně.

Pokud jste se až dosud nad svým (ne)barevným bydlením nezamýšleli, zkuste to. Možná zjistíte, proč se třeba v jedné místnosti cítíte dobře a do druhé sotva strčíte nos.

Barevné řešení bytu nás ovlivňuje víc, než si vůbec uvědomujeme. Některé barvy zklidňují, jiné nabíjejí energií, další napomáhají soustředění, anebo povzbuzují chuť k jídlu. Při nevhodné volbě ovšem mohou působit i značně negativně. Například vyvolávají bolest hlavy, nespavost, ale také agresivitu. Než se tedy pustíte do malování či nákupu barevných doplňků, velmi pečlivě si ověřte, zda vybrané odstíny budou ladit s atmosférou, kterou chcete v konkrétní místnosti vytvořit a jestli vám vyhovují i po osobnostní stránce.

Červená, oranžovážlutá jsou teplé, šířící se barvy. Červené barevné vibrace mají oteplující, vitalizující a povzbudivý účinek.

Vibrace oranžové barvy jsou nepostradatelné pro zdraví a vitalitu. Vibrace žluté barvy mají povzbudivý účinek, dodávají duchu elán a působí pozitivně při únavě, i když člověk nemá chuť do práce.


Zelená probouzí touhu, která nutí k aktivitě. Pohled do zeleně pociťujeme jako reálné uspokojení. Tato barevná vibrace symbolizuje rovnováhu a harmonii a je důležitá pro celý nervový systém.

Modrá působí chladně a ochlazuje. Podporuje vyléčení a její účinek je uvolňující a uklidňující.
Chladící, uklidňující léčivé prostředky se zpracovávají z modrých rostlin. Tento poznatek se využívá v přírodním lékařství.
Prastarý zvyk v lidovém léčitelství – zakrýt obklady modrým šátkem – má hluboký smysl, protože modrá barva má antiseptický, chladivý a stahující účinek.
Dříve nosili rolníci obilí určené k setbě v modré zástěře, poněvadž věděli, že modrá barva podporuje vyklíčení semene a růst rostlin.


Barva indiga má značný vliv na nervový systém a na ducha, zatímco vibrace fialové barvy jsou účinné zvláště v duchovní a spirituální oblasti.
Zajímavá je také informace, že někteří duševně nemocní pokládaní za nevyléčitelné byli vyléčeni pouze působením barev.
S pomocí energie barev je tedy možné uvést lidský organismus, který se ocitl ve z matku, opět do zákonitého řádu.


Léčivý účinek světelného spektra
Sedm barev duhy odpovídá sedmi paprskům, z nichž každý vykazuje zcela specifické energetické kmitání:


Červená
Červená je barva života, žhavého slunce, ohně, lásky, radosti a vůle, ale také vzteku a hněvu. Vibrace této barvy má tu největší schopnost průniku. Způsobuje nával krve do hlavy, a proto se používá při všech poruchách prokrvení. Je barvou srdce, mimoto povzbuzuje smysly a zvyšuje pohlavní potenci. Červená působí jako energetikum – jako oheň v nás.

Terapeutická aplikace červené
Červená barva stimuluje při nedostatku energie a nedostatečném vztahu krealitě. Podporuje vytváření červených krevních tělísek, povzbuzuje srdeční činnost, dýchání a vylučování. Rozšiřuje cévy a podporuje prokrvení.
Červené světlo obsahuje takzvané „růstové paprsky“, a proto se používá také k léčení ran. (pokud ale rána hnisá, používá se k desinfekci modré světlo).
Energie této barvy je účinná také při zánětech, onemocněních kůže, omrzlinách, nízkém krevním tlaku, chronickém kašli, dramatu, onemocněních hrtanu, ale také při zánětech močového měchýře a poruchách zažívání, impotenci a frigiditě.
Nelze používat při nervových poruchách, vysokém krevním tlaku, horečkách a otocích.


Oranžová
Oranžová je barva veselosti a veselé mysli, zvyšuje zdravou ctižádost a zprostředkovává sílu i radost. Vibrace této barvy se používá při depresích, nespokojenosti a pesimismu. 
Je nezbytná pro zdraví a vitalitu, povzbuzuje chuť a podporuje funkce krevního oběhu.


Terapeutická aplikace oranžové
Oranžová působí povzbudivě na fyzickou i sexuální vitalitu, dodává optimismus a vřelost srdce, posiluje proudění lymfy a pomáhá tělu udržet vápník.
Významný je také antispasmolytický efekt oranžové při křečích, a to i těch, které jsou podmíněné stresem. Oranžová barva pomáhá při slabosti ledvin, zácpě, působí povzbudivě na žlázy a posiluje plicní tkáň. Ranní únavu je možné odstranit krátkým ozařováním oranžovou barvou.
Nelze používat při nervozitě, vnitřním neklidu a přebytku energií.


Žlutá
Žlutá barva je symbolem slunce v zenitu a pokládá se za teplou barvu. Tato barva je přiřazována sluneční pleteni, centrálnímu místu nervového systému a sídlu podvědomí. 
Při ozařování sluneční pleteně žlutou barvou se uvolňuje pozitivní energie – mozek a duše těží z této stimulace. Žlutá působí kromě toho povzbudivě na intelekt, horlivost ve studiu a na duchovní postoj, neboť dodává duchu vzlet a působí proti únavě a nechuti k práci.
Mimoto žlutá zahání zasmušilost a melancholii. Nespokojení, mrzutí lidé mění pod vlivem žlutého světla výraz obličeje.


Terapeutická aplikace žluté
Žlutá stimuluje centrální nervový systém, trávicí funkci, podporuje látkovou výměnu jater (ta jsou často zodpovědná za celulitidu a akné), posiluje svalový tonus, žaludek a povzbuzuje lymfu.
Posiluje žlázový systém, činí chronické akutním a doporučuje se při onemocnění jater, měchýře, ledvin a žaludku.
Působí při alergiích na potraviny, plynatosti, diabetes, při nedostatku cukru v krvi, žlučových kamenech, křečích a potížích s dýcháním.
Barvu nemohou aplikovat nervózní a neklidní lidé.


Zelená

Zelená, která se v přírodě vyskytuje nejvíce, je pokládána za neutrální faktor. Vibrace zelené barvy symbolizují rovnováhu a harmonii a jsou důležité pro nervový systém a celkový dobrý stav, neboť zelená posiluje vyčerpané nervy, uklidňuje a dodává novou energii. Podporuje vnitřní klid a uvolnění, její účinek je relaxační a uklidňující.

Je také známo, že zeleň listová (chlorofyl) může dodávat člověku až do stáří svěží pleť a mladistvou sílu tím, že brání ukládání degenerativních látek.
Listová zeleň je pokládána za účinný omlazovací prostředek!


Terapeutická aplikace zelené
Zelená se dobře osvědčovala při nervových potížích, pakostnici, bronchitickém kataru a černém kašli. Mimoto působí pozitivně na tvorbu kostí, posiluje kůži a účinkuje proti seboree a akné.
Zelná zmírňuje srdeční bolesti je vhodná při srdečním selhávání, přetížení nervů, onemocnění bronchií, astmatu, kašli, vysokém krevním tlaku, cukrovce, chorobách látkové výměny, zánětech kloubů, revmatismu, působí kompenzačně při vysokém krevním tlaku, projevech vyčerpání a malátnosti. Užívá se také při vředech, cystách a očních onemocněních. 
Rovněž poruchy spánku se nechají zelenou barvou příznivě ovlivnit. U této barvy neexistují kontraindikace!


Modrá
Modrá barva je barva klidu a nekonečna. Vibrace této barvy mají uklidňující, harmonizující účinek. Snižuje tepovou frekvenci, pomáhá přetíženým krevním cévám, aby se normalizovaly, a působí antiinfekčně, tiší bolest, uklidňuje a chladí.
Modré světlo má chemicky působící paprsky, takzvané „brzdicí paprsky“. Modrá barva přináší klid, mlčení a zdrženlivost, posiluje životní sílu, tiší neklid a stavy strachu a podporuje vnitřní klid, osvobození (meditace).


Terapeutická aplikace modré
Všechny „horké“ nemoci vyžadují modré světlo. Modrá působí při hnisavých procesech, bolestech a překrvení, při krvácení a nespavosti (umístit na noční stolek modré světlo!). Modř působí na varlata a vaječníky a použití je vhodné také při impotenci a frigiditě. Kromě toho je to barva přechodu.
Modrým světlem se ošetřují také nadměrná funkce štítné žlázy, bolesti krku, horečka, zvýšený krevní tlak, hyperaktivita, záněty, popáleniny, kožní infekce, ekzémy, puchýře (žaludeční vředy), gastritida, koliky, bolesti zad, hemeroidy, oční infekce a záněty v čelisti. Ovlivňuje příznivě nadledviny a působí pozitivně na zužování cév.
Nelze používat při svalových křečích, ochrnutí a špatném prokrvování. Ozařování modrým světlem by nemělo trvat déle než 30 minut, protože může přivodit únavu.


Indigo
Indigová modř jako předposlední vibrace ve viditelném spektru platí za intuitivní barvu a posiluje rovněž účinek meditací. Tyto barevné vibrace pomáhají vytvořit rozšířené, pozitivní vědomí.


Terapeutická aplikace indiga

Nemoci očí, uší a nosu se nechají příznivě ovlivnit typem těchto vibrací. Indigo dobře působí při průjmu a střevních potížích, všech druzích bolestí a duševního vyčerpání.
Nelze používat při schizofrenii a fobii z dotyku.


Fialová
Fialová je známá jako barva ducha, působí na nevědomí, dodává duchovní sílu a poznání, posiluje každou meditaci a je považována za barvu inspirace. Má nejvyšší a nejemnější vibrace z barevného spektra.

Terapeutická aplikace fialové
Deprese, migrénu, vypadávání vlasů je možné ošetřovat fialovou barvou. Kromě toho působí tato barva dobře na slezinu a s její pomocí se mohou vyrovnávat úzkostlivé stavy a harmonizovat stavy velké podrážděnosti.Je duchovní barvou. Přináší inspiraci, pokoru a napomáhá meditacím. Zklidňuje hyperaktivní děti.
Nelze používat u nerozvinutých, infantilních a násilnických typů lidí. Platí to jak v tělesné, tak duchovní rovině.

 

Hnědá - zemitá barva, dodává klidnou, stálou energii. Pomáhá k dokončování věcí a úkolů. Je barvou zdravého rozumu a schopnosti stát nohama pevně na zemi. Hnědá poskytuje fyzickou i psychickou ochranu a pomáhá ve všech praktických záležitostech včetně materiálních zdrojů, domova, vlastnictví a jistoty. Pomáhá při osvojování si nových dovedností, především v druhé polovině života. Je to také barva Matky Země a zemských duchů, takže je vhodná při práci na ochraně životního prostředí. Hnědá vstřebává bolest, zvyšuje fyzickou energii a základní síly, ulevuje při potížích s nohama, rukama, páteří a tlustého střeva, při bolestech v zádech. Hodí se zejména pro léčení zvířat a země.


Černá - barva ochranná, ale jen do určité míry. Pohlcuje energii. Její přílišné použití uzavírá čakry, odebírá energii z těla, kterou se pak snažíme získat někde jinde, vede ke stavům sklíčenosti. V kombinaci s bílou tvoří celek složený z protikladů (jin a jang).


Bílá - Je symbolem čistoty a nejvyšší dokonalosti. Tuto barvu mají rádi lidé otevření, upřímní a nekompromisní. Opticky zvětšuje prostor a působí rozjasňujícím dojmem, je chladivá, dává čas a prostor k přemýšlení.
Působí také ochranně, ale na rozdíl od černé jako zrcadlo - odráží energii. Je barvou čistoty a nevinnosti, ale také symbolizuje konec. Stabilizuje a posiluje, očisťuje celou energetickou soustavu, neboť vzniká smícháním všech barev spektra. Umocňuje působení barvy, s níž je používána.


Zlatá
Mění porozumění v moudrost, podněcuje řešení psychických problémů, dává pocit bohatství, lesku a tepla. Je to barva správného, pravého středu, barva univerzální lásky a nejvyšších hodnot, které zatupujíují idealismus, velkorysost a šlechetnost. Zlatá dělá cokoliv hodnotné, drahocenné a žádoucí. Vyjadřuje klid a vyrovnanost duše a těla.

Růžová
Je barvou mírnosti, něhy a vyšších citů v lásce. Prozrazuje sentimentalitu a jemnost. Uvolňuje napětí ve svalech a v mysli.


Šedá
Šedá, podobně jako zelená, je směsí světla i temnoty. Barva dokonalé neutrality, opatrnosti a ochoty ke kompromisům.Tato barva kouřícího ohně je velmi účinná při obraně proti fyzickým, mentálním nebo duchovním útokům. Především se používá při neutralizaci nebo odstranění negativních energií či pocitů. Je to odstín kompromisu a přizpůsobivosti. Šedá léčí imunitní systém, uklidňuje stres a tiší strach, přináší mírumilovné sny a pomáhá podvědomé mysli zpracovat konflikty.

Stříbrná
Stříbrná se hodí pro veškeré formy divinace - především pro věštění ze svíček - pro probuzení jasnovidných sil, telepatických a psychometrických schopností, astrální projekce, k rituálům na vyvolání ženské síly, intuice a mystiky. Představuje sny, vize a touhy po naplnění mimo materiální svět. V obdobích stresu a starostí může odstranit negativitu, podpořit vnitřní stabilitu a vynést do popředí osobní skrytý potenciál. Stříbrná ulevuje při hormonálních problémech u mužů i žen, reguluje a léčí ženský menstruační a reprodukční systém, pomáhá ve všech záležitostech spojených s plodností. Pomáhá také při zadržování vody a nočních můrách.

Tyrkysová
Jasná, zelenkavá modř symbolizuje v mnoha kulturách svobodnou duši. Barva podporující sebevědomí a podněcující fantazii a spontánnost.Je to barva přátelských citů, sympatie a pospolitosti. Tyrkys může potlačit nesmělost, zdrženlivost a trému. V negativnímchápání je tyrkysová symbolem sobectví a nezdravé touhy po uznání.

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz