Novinky
18.12.2021
Ceny garnyží a dekoračních látek zatím držím, ale zdraží
Vážení a milí zákazníci, podobně jako v jiných oborech postihuje nutné zdražování i sektor garnýží a dekoračních látek. U ilen.cz ale zatím MÁTE ŠANC... číst celé
06.09.2014
Rady pro výběr záclon a závěsů
Záclony a závěsy obvykle nekupujete příliš často, navíc (pokud má být výsledek skutečně hezký) není to zrovna levná záležitost. Proto Vám přinášíme al... číst celé
14.09.2014
Jak správně zaměřit okna a montáž garnyží
Návod na zaměření oken pro záclony a závěsy: A - šířka oknaB - výška oknaC - překlad (od horního okna po strop)D - výška garnýže nad oknem (měřím... číst celé
Zobrazit všechny novinky
Rady pro výběr záclon a závěsů
06.09.2014

Záclony a závěsy obvykle nekupujete příliš často, navíc (pokud má být výsledek skutečně hezký) není to zrovna levná záležitost. Proto Vám přinášíme alespoň několik základních rad a připomínek, v čem lidé nejčastěji chybují, čeho byste se měli při výběru záclon a závěsů vyvarovat a na co byste si měli dát pozor.

1. Nařasení musí být dostatečné

Pokud mají záclony i závěsy na okně patřičně vyniknout, je třeba, aby byly dost bohaté, a tedy správně řasené. Za standardní se považuje poměr 1 : 2, tedy že na metr šířky kupujete dva metry záclony. U těch hladkých to pak může být až 1 : 3.

NAŘASENÍ MUSÍ BÝT DOSTATEČNÉ. Pokud chcete, aby vaše závěsy vypadaly stejně hezky a luxusně jako tyto, pak se vám rozhodně nevyplatí šetřit na jejich řasení.
NAŘASENÍ MUSÍ BÝT DOSTATEČNÉ. Pokud chcete, aby vaše závěsy vypadaly stejně hezky a luxusně jako tyto, pak se vám rozhodně nevyplatí šetřit na jejich řasení.

 

2. Pozor na výběr barevných a výrazných vzorů jen podle paměti.

Typická situace: Zákazník si na prodejně vybere pěknou výraznou dekorační látku, která jej zaujala. Posléze ale přijde domů a zjistí, že se mu do jeho interiéru vůbec nehodí. Stává se to často – trefit totiž přesný odstín podle oka je skutečně sázkou do loterie. Doporučujeme proto objednat si návštěvu designera, který s sebou přinese vzorky a ten správný odstín i druh tkaniny vám pomůže vybrat přímo na místě.

POKOJÍČEK PRO SLEČNU. V tomto dívčím pokojíku pro malou slečnu převládají sladěné pastelové odstíny růžové a žluté. Vybrat k této kombinaci přesný odstín záclony pouze podle oka by bylo asi jako sázka do loterie...

3. Nepoužívejte potištěné voály coby závěsy s předpokladem, že večer nepůjde vidět dovnitř místnosti.

Voály jsou pěkné a vzdušné, ale jsou určeny pouze na dekoraci a aby do místnosti nebylo vidět přes den. Když se večer setmí a uvnitř v místnosti rozsvítíte, přes voály bude zvenčí vidět.

VOÁLY SI ŽÁDAJÍ VELKÁ OKNA. Některé voály jsou skutečně velmi hezké. Je třeba u nich ale počítat s tím, že pohlcují dost světla, proto vypadají nejlépe na velkých oknech, jako jsou tato.
VOÁLY SI ŽÁDAJÍ VELKÁ OKNA. Některé voály jsou skutečně velmi hezké. Je třeba u nich ale počítat s tím, že pohlcují dost světla, proto vypadají nejlépe na velkých oknech, jako jsou tato.

4. Vyvarujte se malému přesahu garnýže přes okraj okna při použití závěsů.

garnýží doporučujeme přesah minimálně 20 až 30 cm, tak, aby shrnutý závěs nezasahoval do okna. Záleží však také na materiálu – čím bude závěs lehčí (skoro záclona), tím případně může být jeho vzdálenost od okna menší. Počítejte také s tím, že konzole na uchycení ke stěně je cca 7 - 10 cm od konce tyče.

IDEÁLNÍ STAV je, když shrnuté závěsy vůbec nezasahují do okna - stejně, jako v tomto interiéru.
IDEÁLNÍ STAV je, když shrnuté závěsy vůbec nezasahují do okna – stejně, jako v tomto interiéru.
 

5. Nikdy nerozsříhávejte na polovinu pruh (šíři) látky po straně okna.

Vždy doporučujeme – a to i v případě, že jde pouze o dekoraci – použít na závěs aspoň jeden pruh tkaniny šíře 130 až 150 cm. Věřte, že úzký pruh látky na okně skutečně nevypadá hezky.

BOHATÉ NAŘASENÍ VYPADÁ LUXUSNĚ. Naproti tomu úzký pruh látky sice možná splní svůj praktický účel, ošizené závěsy ale rozhodně parádu neudělají.
BOHATÉ NAŘASENÍ VYPADÁ LUXUSNĚ. Naproti tomu úzký pruh látky sice možná splní svůj praktický účel, ošizené závěsy ale rozhodně parádu neudělají.
 

6. Příliš krátké záclony, například do poloviny okna už nejsou moderní.

I když vím, že je to stále velmi rozšířený jev, nemohu s tím souhlasit. Máme odzkoušeno, že čím je záclona delší, tím vypadá elegantněji. Pokud chcete mít větší výhled z okna, použijte raději římské rolety ze záclonoviny, překřížené záclony nebo třeba záclony uprostřed vykrojené. Ty budou vypadat hezky, vkusně a elegantně.

          NAMÍSTO ZÁCLONKY DO PŮLKY OKNA, která většinou působí, jako kdyby pochybělo látky, je mnohem lepší zvolit například překřížené záclony, nebo třeba římské rolety.           
NAMÍSTO ZÁCLONKY DO PŮLKY OKNA, která většinou působí, jako kdyby chyběla látka, je mnohem lepší zvolit například překřížené záclony, nebo třeba římské rolety.

7.  Ohlídejte si správné našití řasící pásky tak, aby nebyla vidět velká část zavěšovacího háčku nad záclonou.

Takto chybně našitá páska znehodnotí celkový dojem z jinak krásné záclony nebo závěsu. Správně ušitá záclona má začínat přesně u spodního okraje kroužku garnýže a v případě technických garnýží je má zcela překrývat.

PŘESNÉ ŠITÍ. Pokud by záclona nebyla ušita perfektně, mohlo by to celkový dojem úplně zkazit. Zavěšovací háčky by vůbec neměly být vidět. Pokud je dekorace zavěšena na některé z technických garnýží, jako je tomu na obrázku, nemá být vidět ani tato garnýž.
PŘESNÉ ŠITÍ. Pokud by záclona nebyla ušita perfektně, mohlo by to celkový dojem úplně zkazit. Zavěšovací háčky by vůbec neměly být vidět. Pokud je dekorace zavěšena na některé z technických garnýží, jako je tomu na obrázku, nemá být vidět ani tato garnýž.
 

8. Zvolte správný odstín barvy.

Pokud chcete například dopasovat barvu závěsu k barvě sedací soupravy, doporučujeme si s sebou na nákup vzít vzorek látky ze sedačky (většinou se k sedacím soupravám přidává malý kousek jako vzorek), nebo vzít s sebou potah polštáře. Další možnost, kterou nabízíme, je zapůjčení vzorníku látek domů. Nejjistější však je objednat si návštěvu designera, který vám s výběrem správného odstínu i materiálu pomůže přímo na místě.

TEPLÉ ČI STUDENÉ ODSTÍNY? Vybrat tu správnou barvu dekorační látky vůbec není jednoduché. Ke zdařilému výsledku může pomoci i celkové sladění barev v interiéru buď do teplých jarních a podzimních odstínů, nebo naopak do studených letních a zimních odstínů.
TEPLÉ ČI STUDENÉ ODSTÍNY? Vybrat tu správnou barvu dekorační látky vůbec není jednoduché. Ke zdařilému výsledku může pomoci i celkové sladění barev v interiéru buď do teplých jarních a podzimních odstínů, nebo naopak do studených letních a zimních odstínů.
 
 

9. Na žabičky zapomeňte

Možná je ještě máte doma – dvě konzole uchycené za sebou, na jedné jezdí pomocí koleček a žabek připevněné záclony, na druhé pak závěsy. Toto uchycení už je ale dávno překonané! Žabky navíc mohou látku ničit. K „šití“ záclon se používají takzvané zdrhovací pásky, které na záclony našijete, poté z nich vytáhnete dvě plastové šňůrky, čímž je krásně a pravidelně nařasíte. Pak je uchytíte buď na tyč pomocí plastových zavíracích háčků nebo ještě lépe je uchytíte do kolejnic instalovaných na stropě pomocí šnekového háčku.

 

10. Příliš nízké zavěšení záclony nebo závěsu

Zavěšte záclonové tyče (profily, garnyže) ke stropu nebo do 2/3 nad okno (1/3 od stropu) - aby místnost vypadala vyšší - to je důležité zejména v malých prostorách.

11. Údržba a žehlení textilií

Pomačkané záclony i závěsy vypadají chaotický. Nebuďte líní a nemyslete si, že se nějakým způsobem stanou vyžehlené po několika dnech.Většina  moderníchzáclon a závěsů jsou vyrobeny ze syntetických vláken, což výrazně ulehčuje jejich údržbu. I přesto doporučujeme záclony prát minimálně 3 - 4x během roku. Před vložením do pračky záclony (a týká se to i jemných závěsů) poskládáme, vhodné je i používat síťky na praní.

12. Nesprávná délka

Při výběru záclon a závěsů myslete na to, že by měly značně přesahovat výšku okna, ideálně by měly viset co nejvýše u stropu. Pokud je nechcete až na zem, měly by sahat alespoň centimetr pod okenní parapet. Budete ještě potřebovat také pár centimetrů na založení. Pokud preferujete, aby padaly až na zem, ideálně by měly končit 1 cm nad podlahou. Jakákoliv jiná délka prostě nevypadá dobře.

 

 Poslední chyba, kterou můžete při výběru záclon a závěsu udělat:

Poslední chyba, kterou můžete při výběru záclonzávěsů udělat je, že si své nové dekorace nevyberete u nás :)

Nechte si tu nejkrásnější dekoraci pro Vaše okno navrhnout naším designérem.

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz