Novinky
04.02.2021
Pozvěte jaro do svých domovů
Udělejte třeba jen drobnou změnu a váš domov se může stát svěžím interiérem zářící v jarních barvách. Uvidíte, jak tato změna ovlivní vaší náladu. ... číst celé
14.09.2014
Jak správně zaměřit okna a montáž garnyží
Návod na zaměření oken pro záclony a závěsy: A - šířka oknaB - výška oknaC - překlad (od horního okna po strop)D - výška garnýže nad oknem (měřím... číst celé
12.08.2018
Vlastnosti lněných látek
Len je tradiční materiál a jako textilní surovina má z dnešního hlediska mnoho vynikajících vlastností. Dekorační tkaniny ze lnu působí chladně elegan... číst celé
Zobrazit všechny novinky
Co je lepší - žaluzie nebo závěsy? Jak si vybrat.
06.09.2014

Řešíte právě dilema co je lepší, praktičtější, krásnější,... zda žaluzie nebo záclony a závěsy? Rozhodování není lehké, zvlášť když paní domu dává přednost bytovému textilu. Muž prosazuje spíš účelnost než by se zabýval interiérovým image. Jestliže hrozí manželská hádka, nabízím vám porovnání jaké zastínění místnosti zvolit, aby spokojenost byla oboustranná.

ZÁVĚSY a ZÁCLONY ZÚTULNÍ INTERIÉR

Záclony i závěsy jsou často nahrazovány žaluziemi či roletami. Oboje je moderní, místnost podle potřeby zastíní a přece je mezi nimi rozdíl. Žaluzie pomáhají vytvářet minimalistický vzhled místnosti, textilní závěsy toho však mohou dosáhnout také a navíc umocnií pocit útulnosti domova.

                         

Závěsy mají nevídanou moc dokonale změnit interiér. Těžké textilie místnost zateplí, téměř perfektně zatemní, ale také opticky zmenší. Opakem je například poloprůhledný lehoučký batist, který může současně plnit funkci jak závěsu, tak samotné záclony. Světlo přes něj přefiltrované se láme do polotónů, je měkčí, příjemnější a krásně uklidňuje. Přitom sluneční paprsky tak nepálí, jako přes záclony, a lépe za ním skryjeme své soukromí. Textilní materiál má schopnost ovlivnit akustiku místnosti, zvlášť s vysokým stropem a plovoucí podlahou bez koberců. Tehdy závěsy příznivě ztlumí nepříjemnou ozvěnu a místnost se rázem stane útulnější. Závěsy jsou vhodné i pro alergiky. Dnes již existují tkaniny které omezují zadržování alergenů. Další výhodou látkyje, že teplo a sluneční paprsky absorbují a tak působí na příjemnou pohodu interiéru.

VYBERTE SI PODLE SVÉHO VKUSU

Závěsy mohou být různého charakteru: zatahovací, čistě dekorativní, krátké, dlouhé, průsvitné či neprůsvitné v nejrůznějším aranžmá. Mohou splývat volně dolů s vertikálním řasením nebo závěs aranžovat do pravidelných či nepravidelných skladů v horizontální či atypické podobě. Druhy dekoračních látek se liší podle materiálu, barevnosti, struktury a vzoru. Hrubší strukturu mají tkaniny z přírodních vláken, jsou příjemné na dotek a jejich lehká vazba propouští lomené světlo. Proto jsou vhodné k dekoraci vstupních hal, chodeb, obývacích i dětských pokojů nebo kuchyní. Výběr barevnosti závěsů ovlivňuje jednak osobní vkus, za druhé účelnost a dekorativnost v závislosti na celkovém ladění interiéru. Jednobarevným závěsem se mnoho zkazit nedá, ale u pestrých a vícebarevných kombinací je při výběru opatrnost na místě. Menší vzory opticky prostor zvětšují, abstraktní a velké motivy působí opačně.
Žinylkové a crash závěsy (s mačkanou strukturou) jsou těžší, s vyšší schopností stínit, ale úplné zatemnění ložnice se podaří pouze s blackout závěsy. Tkanina je dvouvrstvá s neprůhlednou podšívkou, takže dokáže místnost zatemnit i zastínit. Aby takové zastínění mělo ten správný účinek, musí závěs sahat ode zdi ke zdi na všech stranách. Nemusíte se obávat, že dokonale zatemněná místnost bude vypadat ponuře a neútulně. Na výběr je dostatek barev včetně světlých odstínů.

ŽALUZIE JSOU PŘEDEVŠÍM FUNKČNÍ

Stínící prvky, v podobě horizontálních nebo vertikálních žaluzií, do našich domovů vtrhly zhruba před patnácti léty jako protisluneční ochrana  tlumící hluk zvenčí, která navíc ochrání soukromí. Co jsou to žaluzie? Jsou to soustavy horizontálních nebo vertikálních lamel, stínících nějaký otvor. Žaluzie jsou vyráběny z mnoha materiálů, například z látky - nejčastěji vertikální žaluzie, kovu - obvykle z lakovaného hliníku, dřeva-větší váha žaluzie, náročnější údržba bambus atd. Jsou za přijatelnou cenu bez nutnosti lámat si hlavu s garnýží a praním závěsů. Musíme však vzít v úvahu jejich krátkou životnost. Zhruba po 5-ti letech je vhodné systémy vyměnit - jsou polámané a špinavé (bohužel se nedají prát). Při větrném počasí dochází k vibracím, jež jsou doprovázeny nepříjemným hlukem. A v neposlední řadě je třeba připomenout, že hliník, ze kterého jsou některé žaluzie a rolety vyráběny, má tendenci akumulovat teplo a pak ho sálat do mistnosti. Látka teplo absorbuje.

SROVNÁNÍ

Výhody či nevýhody při volbě mezi závěsem a žaluzií závisí tedy na zvážení jakou atmosféru chceme v bytě vytvořit. Důležitý je osobní vkus. Člověk si má po celodenním shonu doma oddechnout, a tak by se měl v domácím prostředí cítit příjemně. Proto by neměl svůj výběr podřídit výhradně stylu a trendům zařízení interiéru, ale stejnou měrou má poslouchat svůj osobní vkus. Měl by se obklopit věcmi, které se mu líbí. Vším, z čeho vyzařuje měkkost a pohoda, zkrátka tím, co mu je příjemné.

CO ŘÍKAJÍ TRENDY

Současný trend v oblasti bytového zařízení a textilu by se dal zjednodušeně charakterizovat jako jednoduchá ušlechtilost, vysoká kvalita materiálů a multifunkčnost.

Často se stává, že minimalistické vybavení řadu lidí odrazuje strohostí a účelovou jednoduchostí, kde člověk se všemi svými potřebami jakoby překážel, doslova rušil harmonii čistého prostoru. Z bytového interiéru nového tisíciletí by však měla vyzařovat především útulnost, pohodlí, přívětivá atmosféra. K tomu přispívají zvláště teplé barvy ve škále od nugátové přes béžovou až po oranžové a červené tóny. Estetické bydlení je svěží kombinací moderny a tradice. Zatímco vybavení interiéru je laděno v tmavých tónech, textilie jsou o to barevně bohatší, materiály luxusnější.

 

Nechte si tu nejkrásnější dekoraci pro Vaše okno navrhnout a zhotovit naším designérem.

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz
Zpracování osobních údajů můžete ovlivnit úpravou svých preferencí ochrany soukromí.