Novinky
18.12.2021
Ceny garnyží a dekoračních látek zatím držím, ale zdraží
Vážení a milí zákazníci, podobně jako v jiných oborech postihuje nutné zdražování i sektor garnýží a dekoračních látek. U ilen.cz ale zatím MÁTE ŠANC... číst celé
06.09.2014
Rady pro výběr záclon a závěsů
Záclony a závěsy obvykle nekupujete příliš často, navíc (pokud má být výsledek skutečně hezký) není to zrovna levná záležitost. Proto Vám přinášíme al... číst celé
14.09.2014
Jak správně zaměřit okna a montáž garnyží
Návod na zaměření oken pro záclony a závěsy: A - šířka oknaB - výška oknaC - překlad (od horního okna po strop)D - výška garnýže nad oknem (měřím... číst celé
Zobrazit všechny novinky
Rady a doporučení na údržbu lnu
18.03.2015

Všechna tato naše doporučení nejsou podmínkou, některé rady jsou pro opravdu náročné zákazníky, ale budete-li se jimi řídit budou vám lněné výrobky sloužit dlouhé roky k vaší spokojenosti.

Protože se len cítí ve vodě skvěle, vyperte ho před prvním použitím třeba v jemném ekologickém gelu, rozhodně bez bělidel a odstraňovačů vodního kamene, bez aviváže. Vhodné jsou i další ekologické tekuté prací prostředky typu mýdlové ořechy - jádrová mýdla (jelen, marseillské mýdlo apod.).

Rád je v pračce sám, hodně se tam roztahuje, proto mu pračku nepřeplňujte, aby se moc nekrčil. Pere-li se společně s jinými materiály, může pohlcovat jemné chloupky z těchto materiálů a ztratí tak svůj lesk a barvu, proto je vhodné při společném praní dát lněné věci (košile, kalhoty, pyžama, ubrusy) do lněného "pytle na praní" nebo do lněného polštáře.

Ždímejte ho při nižších otáčkách (omezíte především přirozenou mačkavost původního materiálu-vyšší otáčky vláknu neublíží, je velice pevné a zvláště pokud je mokré).

Po vyprání co nejdříve vytáhněte na vzduch, je dobré prádlo hned protřepat a pěkně vyrovnané pověsit. Zamezíte tím zbytečnému zmačkání. Máte-li tu možnost,  prostřete ho na krátkou dobu do čisté trávy nebo sněhu na sluníčko, jako za dob našich babiček.  Nejnižší teplota pro šetrné sušení v sušičce, jen na krátko, může sušení urychlit. Ještě navlhlé pak můžeme vyžehlit.

Doporučujeme prát i žehlit otočené naruby.

Lněnou tkaninu pereme

  • bílé - převážně na 60°C . Len je možné i vyvářet (vlákno se nepoškodí), ale je nutné počítat s větší srážlivostí materiálu.
  • barevnou na 40°C
  • lněné úplety na 30°C - 40°C ručně nebo v pračce použitím šetrných programů. Nižší prací teploty nemají vliv na čistotu prádla, len má specifickou strukturu vlákna, která se mnohem méně špiní, ale také snadněji uvolňuje již vzniklé nečistoty. Len zkrátka vyšší teploty ani nevyžaduje. Vyšší teploty ovlivní pouze jeho srážlivost.

Srážlivost lnu je 3 - 7%. Tato vyšší srážlivost se týká jen některých druhů lnu. Toto upozornění najdete na obalech výrobků.

Lněný materiál se dá výborně barvit, praním se rychle regeneruje.

Rychleji schne, snáší vyšší teploty  i  žehlení horkou žehličkou, čímž  se zároveň desinfikuje.

Výše uvedené zásady zaručují dlouhou životnost lněného materiálu, která je opravdu mimořádná. Lněné textilie degradují mnohem pomaleji než bavlna nebo syntetická vlákna, naopak delším užíváním získávají větší jemnost při zachování původní pevnosti vlákna.

Dodržování těchto zásad má i enviromentální hodnotu – z hlediska nízké energetické náročnosti a e. Příjemný je jistě i ekonomický efekt (dlouhá životnost materiálu, nízké teploty při praní - nízká energetická náročnost, kratší prací cyklus, nízká ekologické zátěž.

Skladování lněných materiálů:

Doma

Len rád dýchá a proto vše skladujeme ve skříních volně uložené, občas můžete i provětrat na čerstvém vzduchu. V žádném případě nedáváme do igelitových sáčků,  ve kterých by časem začal žloutnout z důvodu nedostatku vzduchu. Je možné jej proložit pergamenovým papírem.

Na cestách

Když jsme na cestách, v hotelích . . . je vhodné mít lněné oblečení srolované, nepokrčí se tolik, a pokud je během sprchování vyvěsíme v koupelně, nasaje páru a narovná se. Také je možné pověsit ven na vlhký vzduch, třeba přes noc, lépe se pak vyžehlí, je-li to třeba.

Čištění různých skvrn

  • zažloutlá látka - pokud je bílá, bělí se ve slabém roztoku peroxidu vodíku
  • inkoustové  skvrny - čistí se namočením látky do mléka nebo promnutím v roztoku mýdla a amonia
  • krvavé skvrny - čistíme ihned ponořením do studené vody
  • ovoce, káva, čaj, čokoláda - tyto skvrny  potřeme lihem, bílým octem a amoniem
  • červené víno - skvrnu potřeme ihned sodovkou (sifonem) nebo bílým vínem
  • vosk - tupým nožem seřízneme z povrchu vrstvu vosku a látku přežehlíme přes savý papír
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz